Kontrola ocelových konstrukcí

KONTROLA OCELOVÝCH KONSTRUKCÍ
Pokud jste vlastníky nebo uživateli ocelové konstrukce, platí pro vás důležité povinnosti vyplývající z trvalé kontroly stavu této konstrukce a vést o těchto kontrolách doklady v písemné podobě. Kontroly ocelových konstrukcí se provádí v souladu s dokumentací výrobce a normy ČSN 73 2604 (Ocelové konstrukce - Kontrola a údržba ocelových konstrukcí pozemních a inženýrských staveb). Za ocelovou konstrukci považujeme například montované ocelové objekty nebo jejich součásti, nosné ocelové konstrukce, jeřábové dráhy, tribuny, pochůzné lávky, výstupní pevné žebříky a schodiště, zábrany, kotvící body pro umístění zachycovače pádu apod.
Důležité pro správné užívání ocelové konstrukce je uchování průvodní dokumentace výrobce. Povinnost uchovávat dokumentaci v podobě elektronické či listinné vyplývá z vyhlášky 499/2006 Sb., (Vyhláška o dokumentaci staveb). Dokumentace výrobce stanoví postupy, jak se správně o konstrukci starat a následně dle zařazení určí i frekvenci prohlídek. Pro správu konstrukcí je důležité ustanovit pověřenou osobu, která bude mít dohled nad plněním povinností vyplývajících z dokumentace.
Základem provozní dokumentace je:
- dokumentaci skutečného provedení;
- technická dokumentace ocelové konstrukce (specifikace provádění, výrobní výkresy, výkaz materiálu), technologický předpis výroby;
- technologický postup pro svařování, specifikaci postupu svařování;
- technologie antikorozní ochrany;
- postupy pro provedení montáže;
- zařazení do třídy následků;
- uživatelský postup pro plánovanou údržbu konstrukce;
- doklady o provedených prohlídkách a údržbě.
Stanovení Intervalu prohlídek
Četnost je dána zařazením do třídy následků CC1, CC2 a CC3. Při zařazením se stanovuje četnost běžných a mimořádných prohlídek. Pokud se jedná o konstrukce osazené prvky s omezenou životností se navíc provádí prohlídky před ukončením předpokládané životnosti jednotlivých prvků. Nic méně lze na základě měření a zjištění stavu prodloužit životnost těchto součástí.
Termíny prohlídek
Frekvence periodických prohlídek stanovujeme tedy podle zařazení do třídy následků, přičemž u třídy následků CC1 a CC2 se provádí běžná prohlídka 1 x za 5 let a podrobná prohlídka 1 x za 10 let. Konstrukce zařazené do třídy následků CC3, běžná prohlídka 1 x ročně a podrobná prohlídka 1 x za 5 let. (rozsah prohlídek je dán ČSN 73 2604).
Často zjištěné vady
- dokumentace je neúplná nebo nedostatečná, nebo není v souladu s normami a platnými předpisy;
- zjištěn nesoulad stavu konstrukce s dokumentací (nedostatky ve výrobní dokumentaci, ve výrobním postupu, či následky chybně provedených oprav nebo výměny komponentů;
- volné spoje, pokročilá koroze;
- poškozené nebo nedostatečné krycí nátěry;
- poškozené základy.
Shrnutí
Pro zajištění bezpečnosti ocelových konstrukcí zajistěte především:
- dokumentaci výrobce případně náhradní dokumentaci;
- stanovte kompetentní pověřenou osobu;
- veďte provozní dokumentaci řádným způsobem;
- provádějte prohlídky osobami s odbornou kvalifikací;
- údržbu provádějte v souladu s dokumentací.